home

recenzja książki

lektury

pisanie

 

                       

 

 

Zasady redagowania recenzji książki:

 

1. Recenzja to forma wypowiedzi o charakterze informacyjno-oceniającym.

 

2. Część pierwsza zawiera informacje o charakterze ogólnym, a więc parę słów o autorze książki, jego twórczości, okolicznościach powstania utworu, gatunku literackim (np. powieść współczesna, historyczna, przygodowa, kryminał, romans, nowela, dramat, powieść filozoficzna, obyczajowa) itp.

 

3. Do części informacyjnej należy też krótkie przedstawienie treści utworu, czyli informacja, o czym właściwie jest książka. Ważne jest przy tym, by nie zamienić tej części pracy na rozbudowane streszczenie, co jest częstym błędem.

 

4. Część druga recenzji skupia się już przede wszystkim na ocenie książki. Można wtedy  zwrócić uwagę na następujące elementy:

a) tematykę (ciekawa, interesująca, nudna, aktualna, młodzieżowa itp.);

b) język/styl (przystępny, zrozumiały, barwny, potoczny, skomplikowany, trudny, archaiczny itp.);

c) bohaterów książki ( czy budzą sympatię czytelnika? czy utożsamiamy się w jakiś sposób z ich przeżyciami, myślami, emocjami? czy robią na nas jakieś wrażenie? itp.);

d) sposób konstruowania i tempo akcji ( akcja szybka, wciągająca, żywa, zaskakująca, logiczna, akcja o wolnym tempie, przewidywalna, nudna, chaotyczna itp.);

 

5. W części drugiej dajemy wyraz własnym poglądom, ale też emocjom związanym z odbiorem dzieła literackiego. Dlatego też w recenzji często stosuje się specyficzne zwroty i wyrażenia o charakterze emocjonalnym, np. czytałem jednym tchem, nie mogłem się oderwać od tej książki, byłem poruszony losem bohaterów, śmiałem się podczas czytania, byłem znudzony, zasypiałem podczas czytania itp.).

 

6. Recenzja, ogólnie rzecz biorąc, zmierza do tego, by coś uznać za wartościowe lub wręcz przeciwnie- za niewarte uwagi. W zakończeniu recenzji powinny się więc znaleźć pewne wnioski. Autor recenzji, po dokonaniu analizy wymienionych wcześniej elementów, powinien zająć jasne stanowisko: czy dana książka warta jest przeczytania, czy też nie? Krótko mówiąc: recenzent robi książce reklamę- zachęcając do zapoznania się z jej treścią lub dokonuje oceny negatywnej, odstraszając tym samym potencjalnych czytelników. Oczywiście należy pamiętać, że gust recenzenta nie musi się pokrywać z gustem innych ludzi. Recenzja ma więc zawsze charakter mniej lub bardziej subiektywny.

 

 

pobierz

 recenzja książki